28 Temmuz 2018 Cumartesi

Bir taraftarımız Fikret Orman'ın 2012 den bu yana tüm transferlerini değerlendirmiş, muazzam inceleme


son zamanlarda fikret orman yönetiminin futboldaki faaliyetleri taraftarlar arasında ciddi şekilde fikir ayrılığına yol açmaya başlayınca, bu fikir ayrılığının temelini de transferler oluşturduğu için, bu dönemin başından itibaren bütün transferleri değerlendirmeye karar verdim. hem geçmişe yönelik iyi bir arşiv çalışması, hem de ileriye dönük güncellenebilecek bir veri olmuş olur. uzun olacak baştan uyarı. 

değerlendirme, genel olarak; futbolcuların verimleri, takıma ne kattığı, maliyeti (bonservis ve aldığı ücret), giderken takıma mali olarak kazanç sağlayıp sağlamadığı ve alınırkenki beklentileri ne kadar karşıladığı veya beklentilerin üzerine çıkıp çıkmadığı üzerinden şekillendi. bu da illaki öznel bir değerlendirme, çıkan sonuçlar sizin fikrinizle yakından uzaktan uyuşmayabilir. 

buna göre, çok kötü transfere tek (*), kötüye iki (**), ortalamaya üç (***), iyiye dört (****) ve çok iyiye beş (*****) yıldız olacak şekilde bir ölçek belirledim. 

-2012/2013-

olcay şahan (*****) 800 bin euro'ya alınan olcay, hiç bilinmeyen bir adam olarak gelip 10 numarayı almasına rağmen -ki kabullenemeyenler hala vardır- beşiktaş tarihinde beklentilerin üstüne fersah fersah çıkan 3-5 adamdan biri oldu. özellikle herkesin beğendiği 2016 şampiyonluğundaki pas oyununun en önemli parçalarından biriydi. gidişi alelacele ve mali olarak bir şey kazandırmasa da, 4.5 sezonda verdiği katkı genel olarak çok iyiydi. 

oğuzhan özyakup (*****) son sezonda düşüşe geçse de, 500 bin euro bonservis ile, yabancı kulüplerde gördüğümüz "abi adamlar alıp yetiştiriyor işte yauv" kavramının beşiktaş'taki tek istikrarlı temsilcisi belki de. sorunu, 6 sezonun sonunda, sahip olduğunun büyük bir kısmını sadece 2-3 sezon gösterebilmiş olması ve hala pozisyonunu kesinleştirememesinden kaynaklı başka oyunculara bağımlı şekilde dalgalanan verimi. sıkıntılarına rağmen transfer açısından çok büyük bir başarı. 

julien escude (***) toplamda çok oynamamış olsa da, aybaba sezonunda pek tercih edilmemesine rağmen oynadığı maçlarda bekleneni veren, bilic'in ilk sezonunda da sakatlanana kadar as oyunculardan biri haline gelip iyi oynayan ve bunu da sevilla'dan gelmiş olmasına rağmen ciddi bir şekilde düşük ücretle (900 bin euro) yapan escude, istikrarlı bir şekilde oynamış olsaydı 4 yıldız alırdı benden. ama iki sezonda 31 maça çıkmış olması vasat bir transfer yapıyor. 

allan mcgregor (****) oynadığı tek sezonda baya eleştirilen bu iskoç, daha sonra fabri'de gördüğümüz ayağı temiz kaleci ekolündendi. eğer şu anki savunma ile oynamış olsaydı muhtemelen fabri seviyesinde anılırdı kendisi. bedavaya gelip, 1 milyon bandında ücret alıp, giderken de 1.75 milyon euro'ya satılarak para kazandırmasıyla iyi transfer. 

uğur boral (**) sol bek kıtlığından bu arkadaşın sol bek oynatılması ile kevgire dönülen bir yarım sezonun ardından daha kötü bir transfere*yol açması ve genel olarak iyi bir verim alınamamasından dolayı kötü transfer, tek iyi yanı, maliyetinin düşük oluşuydu. 

mehmet akgün (*) iki sezon 14 maç, hiç iz bırakmamış bir adam, boşa yapılmış transfer. 

berat çetinkaya (*) 200 bin euro'ya alınıp, hiç oynatılmadan sürekli kiraya verilmiş. 

sinan kurumuş (*) 150 bin euro, en son mahalle maçında 8-10 gol atmakla meşguldü. 

batuhan karadeniz (*) aybaba'nın "tutturursam kralım" mantığıyla 250 bin euro'ya kiralanmış ve batuhan'ın beklentileri boşa çıkarmayarak sıfır verimle oynamasıyla sonuçlanan müthiş transfer. 

bruno ferreira bonfim* (*) 1 milyon euro'ya ukrayna'dan kiralanıp hiç oynamamasıyla aklımda kaldı. ah boşa giden paralar. 

mamadou niang (**) bedavaya kiralanıp düşük maliyetle oynamıştı, ancak yaptığı katkı da maliyeti ile doğru orantılıydı. 

gökhan süzen (*) sezon arasında 1.1 milyon euro'ya acil sol bek lazım mantığıyla alınmış ve uğur boral'dan bile kötü çıkmasıyla bütün taraftara illallah dedirten bir arkadaş idi kendisi. 

------------------------------------------------------------------------------------

2013-2014

atiba hutchinson (******)* beşiktaş tarihinin en iyi transferlerinden ve oyuncularından biri. beklentilerin kat kat üzerine çıktı ve ondan önce bölgesinde oynamış olan çok iyi oyuncuların**da teker teker önüne geçti. keşke futbolu burada bıraksaydı. 

ramon motta (***) bedelsiz kiralandığı sezon çok iyi performansın ardından, bonservisinin 1.1 milyona alındığı sezon veriminin düşmesi onu ortalama transfer seviyesine çekti. 

pedro franco (**) 2.4 milyon euro bonservis. bilic döneminde defansif oynayan takımda sırıtmayan bir oyun gösterdi. ona rağmen, bir stoperde olmaması gereken çok temel defoları vardı; güçsüzdü, hava toplarında çok kötüydü, ve bir stoper için bile çok yavaştı. ancak çok iyi ayağı ve bir stoper için en üst seviyede ilk hamlesi ve sezgileri vardı. şenol güneş döneminde olmadı, kiralana kiralana sözleşmesi bitti ve bedelsiz gitti. 

gökhan töre (****) toplam olarak bonservis maliyeti 4.85 milyon euro. sezon içindeki istikrarsızlığı, bir türlü o beklenen seviyeye atlayamaması ve west ham döneminin de facia geçmesi ile bir anda ilk geldiği dönemdekinden bile daha çok kanıtlaması gerekiyor kendini. yine de, west ham'dan alımış olan 3 milyon euro ve beşiktaş'a verdikleri ile çok iyi transfer. 

kerim frei (***) yukarıdakinin hiç seviye atlamamış hali. gelişim konusunda tam bir kalas. 3.15 milyona alınıp 2.25 satılması ile en azından mali olarak zarar asgari düzeye çekildi. 

ömer şişmanoğlu (*) 1.65 milyon euro bonservis, sürekli sağa sola kiralanmakla geçen beşiktaş kariyeri. 

tolga zengin (**) ilk sezonunda çok iyiydi fakat sonra çok önemli maçlardaki fahiş hataları herkesin malumu. taraftarın gözünde bittiğin anda geri dönüşün neredeyse imkansız. tolga da zaten o özveriyi göstermedi kimseye. 2.75 milyon euro bonservis.

serdar kurtuluş (****) yukarıdakinin tam tersi, ilk sezon iyi giderken bir anda galatasaray maçıyla tepetaklak olan bir serdar, ancak çalışkanlığı ve özverisiyle, liverpool'u elerken sağ bekin vazgeçilmezi haline gelen bir adam. 1.75 milyon euro bonservis. 

günay güvenç (**) 200 bin euro'ya deneme amaçlı alınmıştı, neredeyse hiç oynamamasına rağmen takımı çok sahiplendi, ama bir kaleci için hiç soğukkanlı değildi. 

jermaine jones (**) 200 bin euro'ya gelmişti bu da, iz bırakmayan bir yarım sezon. 

en sürprizlerini sona sakladım;

michael eneramo (*) bonservisi elinde olan bu danaya, 1.2 milyon eurodan 2 senelik sözleşme verilmişti, hiçbir şey yapamadan kiralandı, hiçbir yarar vermediği gibi, kiralandığı karabük'te bize gol atarak üç puana da mal olmuştu. safi zarar. 

dany achille nounkeu tchounkeu (*) içimizdeki irlandalı. 

sezer öztürk ( )* 1.5 milyon euro bonservis ve 3 sene boyunca ödenen ücret. en son boks falan yapıyordu. net fikret orman döneminin en fiyasko transferi. 

------------------------------------------------------------------------------------

2014-2015 

demba ba (*****) hafiften orman yönetiminin üzerindeki toyluğu atmaya başladığı dönemin ilk transferlerinden. 6 milyona alınıp 13'e satıldı, beşiktaş uzun bir süreden sonra forvet gördü. 

jose ernesto sosa (*****) oğuzhan katalizörü. oynadığı iki sezonda mest eden pas oyununun en önemli parçalarından biriydi. 3.4 milyona alınıp 7.5'a satıldı.

cenk tosun (*****) bedelsiz geldi, hatta anadolu'dan gelen bir golcü için yüksek bir ücrete imza atmış, tepki çekmişti. verimsiz bilic döneminden sonra şenol güneş'in elinde yıldıza dönüştü. 22.5* milyon euro'ya gitti, ki ederinden aza bile gitti.

tolgay arslan (****) 450 bin euro'ya ara transferde geldi, bana sorarsanız muazzam bir modern orta saha kumaşı olan bu arkadaş istikrarsızlığın kitabını yazacak kadar bilgi sahibi. yine de potansiyeli ve arada bundan gösterdiği kısa kısa kesitler ile iyi transfer. 

alexander milosevic (*) 1 milyon euro bonservis. lazio ve anderlecht ile kapışılarak alındığı söylenmişti, ancak vücuduna hakim olamayan, dengesiz birisi olduğu ortaya çıktı. iyi bir deneme fakat başarısız. 

daniel opare (***) kiralık gelip oynadığı yarım sezonda, liverpool zaferindeki yeriyle önemli bir iz bırakarak gitti. 

------------------------------------------------------------------------------------

2015-2016

mario gomez (*****) her ne kadar şener şen koşuşu edasıyla kaçarak gitse de, bıraktığı hatıralar ile çok iyi transfer. 

marcelo antonio guedes filho (*****) milosevic ile kafa kafaya kiralanıp sonra da çerez parası gibi bir miktara* alınan bu arkadaş, ronaldo ve zago'dan sonra aranan o adam oldu. 1.5 sezonda 2 şampiyonluk yaşayıp, ağızda iyi tat bırakarak* gitti. 

duşko toşiç (*****) bedelsiz gelip, kendi kalesine goller atarak başlayan beşiktaş serüveni, 4.5 milyon euro kazandırarak muazzam bir şekilde sona erdi. namıdiğer terlikli tank. 

rhodolfo (***) 3.3 milyon euro'ya gelmiş, ilk yarım sezonunda bir kaplumbağa ağırlığında olmasına rağmen yer tutuşu ve aklıyla çok iyi bir performans sergilemişti. diz bağının kopmasından ardından iflah olmadı ve 1.4 milyon euro'ya satıldı. 

andreas beck (****) 1.75 milyon euro'ya gelip, genel anlamda hiçbir zaman ortalamanın altına düşmedi. türkçe öğrenmesiyle de aklımda yer eden bu dost 2.5 milyon euro ile para kazandırarak ayrıldı bu diyardan. 

ricardo quaresma (*****) 1.2 milyon euro bonservis. ilk dönemine kıyasla, ikinci döneminin ilk sezonunda biraz da şenol güneş'in ayarı ile tamamen olgunlaşmasıyla orman döneminin en iyi hamlelerinden biri oldu. ah bir de para kazandırarak gitse de ilerde tamamen iyi ansak kendisini. 

alexis ruano delgado (**) ara transferde marcelo ile gelip ikisi arasından takıma olmayanı. kendisini akhisar deplasmanında elime çarpmadı diye elini kaldırırken topun eline çarpıp penaltı olmasıyla hatırlayacağım. 1.1 milyona gelip, sezon sonu 400 bin euro'ya ispanya'ya geri döndü. 

aras özbiliz (*) isim olarak iyi gözüküp, hiçbir verim alınamayan bu arkadaş hala kadroda. bari birkaç maç oynasaydı. 1.3 milyon euro bonservis. 

denys boyko (*) ii. gökhan süzen vak'ası. kaleci lazım kaleci mantığıyla biraz da taraftar gazıyla 3.3 milyon euro'ya alınıp, tolga'dan bile kova olduğu ortaya çıkması ile ordan oraya kiralanıp dinamo kiev'e bedelsiz kaçtı. ekleme: malaga'ya kiralandığında 435 bin euro alındı. *

------------------------------------------------------------------------------------

2016-2017

anderson talisca (*****) namıdiğer vizyon. 4 milyon euro'ya iki sezon kiralanıp, iki sezonun sonunda hala iyi mi kötü mü acaba diye taraftarı yarıya bölmesi ile aslında bu kadar vakit böyle bir tartışmanın devamına sebebiyet vermesinin adamın kötülüğüne delalet olmasının farkına varılamaması da ayrı bir vaka.* her ne kadar istatistikleri müthiş olsa da, takım oyununa ket vurması ve sadakatsizliği ile taraftarda pek iz bırakamayacak önümüzdeki senelerde. ancak transfer açısından çok iyi. 

vincent aboubakar (****) her ne kadar taraftar kendisini arasa da, keçi koyun abdurrahman çelebi üçlüsünün tipik bir örneği. yarım sezonda saç baş yolduran bu arkadaş, afrika kupasından dönüşü ve babel'in takıma katılışı ile küllerinden doğarak taraftarın kendisini aramasını sağlayan performansı gösterdi. genele bakıldığında çok iyi diyemeyeceğim ama iyi transfer olduğu da aşikar. 

adriano correia claro (*****) profesyonellik abidesi. porto'ya da karşı aynı, karabük'e de karşı aynı. hem de takımın seviyesini kendi seviyesine çeken bir lider. en çok böyle oyuncuları türkiye'de izlemekten zevk alıyorum. 2.3 milyon euro *** bonservis anasının ak sütü gibi helal. 

gökhan inler (**) bedelsiz geldi, bedelsiz gitti. 10 sene boyunca türk spor medyasında her dönemde haberi çıktı, haber sayısıyla ters orantılı oynadı. 

caner erkin (****) sol bek için zayıf kalsa da, hücum gücü ve tecrübesi ile çerez parasına*alınmasından dolayı iyi transfer. tek sıkıntısı aynı pozisyonda adriano ile rekabet etmek zorunda kalması. 

gökhan gönül (****) fenerbahçe'deki o müthiş gökhan'dan sonra bize biraz posası kalmış olsa da, sadece aklıyla bile sağ beki büyük ölçüde taşıdı.

fabricio agosto ramirez (*****) cordoba'dan sonra kaleci görmemize vesile oldu. kiev deplasmanı ve daha birçok maç ile taraftarla bağ kurdu, güven verdi. ayrıca bedelsiz gelip 6 milyon euro kazandırarak gitmesi ile çok iyi transfer kategorisine en üstten girenlerden. 

ryan babel (*****) öngörü olarak en çok patladığım tek transfer. hiçbir katkı vermeyeceğini düşündüğüm bu arkadaş, 1.5 sezonda takımın en iyilerinden, hem de takımdaki dostluk ortamının iyice gelişmesini sağlayan en önde gelen kişi belki de. 

matej mitrovic (***) milosevic veya pedro franco gibi görece az ücret ödenmiş olsaydı, muhtemelen bu kadar tepki çekmeyecekti. defansif takımlarda parlayacak tipte olan mitrovic, buraya uymadı. 4.2 milyon euro'ya alınıp, kiralama bedeli ile 3.9 milyon euro'ya elden çıkarıldı. 

utku yuvakuran (***) daha pek bir şey göremedik fakat fabri'den birkaç bir şey kaptıysa bu sezon kaleyi alması işten bile değil. 

------------------------------------------------------------------------------------

2017-2018

pepe (****) maliyetinden dolayı çok kararsız kaldım, iyi mi yoksa çok mu iyi diye, fakat çok iyi transfer kategorisine soksam bu sefer atiba, marcelo, fabri gibi yoktan bulunup çıkarılan adamlara haksızlık olurdu. yoksa bunlar haricinde şampiyonlar ligi'ndeki muazzam sezonun en önemli mimarlarından kendisi. bu yüzden iyi de değil, çok iyi de değil, tam arası "pek iyi" transfer kategorisine sokayım kendisini, 4.5 yıldız. 

gary medel (*****) sezona kendine yer bulamayarak başlamasına rağmen, çalışıp hocanın gözüne girip, nerede olsa oynayıp bütün özverisini saha vermesiyle çok iyi transfer. 

alvaro negredo sanchez (**) maliyet ve performansı karşılaştırınca aslında bir yıldız, çok kötü transfer fakat, kendisini bir nebze yükselten takım içindeki uyumu ve önemli maçlarda öne çıkması oldu. onlar haricinde gerçekten kötü transfer oldu. 

jeremain lens (*) 5.5 milyon euro bonservis ve ayrıca 5 sene sözleşme ile bu vurdumduymaz ve özverisiz arkadaş, fikret orman döneminin başındaki eneramo, gökhan süzen, sezer öztürk transferlerini de pabucunu dama atacak cinsten. fenerbahçe performansına bakıp aldanıldı ancak bu onun ciddi anlamda çok kötü bir transfer olmasına mazeret değil. 

orkan çınar (***) 450 bin euro bonservis ile oldukça makul bir yatırım. şu ana kadar ilk başta heyecan verse de sonra istikrarsız oluşu ile şüphe oluşturmaya başladı. 

vagner love (*) lens ii. en azından sözleşme süresi daha az da maliyetinden biraz kurtarıyor. 3 milyon euro bonservis. 

cyle larin (***) geçen sezonun son maçı ile oldukça umutlandırdı bu arkadaş bizi. 1.85 milyon bonservis ile ikinci forvete iyi bir yatırım. ancak birinci forvet olması için 40 fırın ekmek yemesi lazım. 

domagoj vida (****) performansı fena değildi, çok iyi de değildi, ancak asıl transfer dedikoduları ile çok ciddi bir paraya satılma ihtimali kendisini iyi transfer yapmaya yetip de artıyor bile. 

------------------------------------------------------------------------------------

eğer bir transferi yazmayı unuttuysam veya yazdıklarımda bir hata fark ederseniz rahatsız etmekten çekinmeyin. ayrıca 2018-2019 sezonu transferlerinin de bir ön değerlendirmesi eklenecek.

https://eksisozluk.com/entry/79609970

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About