24 Mart 2018 Cumartesi

yıl 2012 İbrahim Altınsay'ın istifa süreci

İsmet Berkan'ın röportajını okuyordum. Zorla İbrahim Altınsay'ı yönetime almışlar ama ondan tam gün mesai istiyorlar, bu yüzden de bir miktar para vermeyi de teklif ediyorlar. Altınsay da ben Beşiktaş'tan para almam diyerek buna karşı duruyor diye devam ediyordu söyleşi.

Böylesine samimi bir Beşiktaşlı ve futboldan anlayan bu adam istifa etti. Eğer duyduklarımız doğruysa İbrahim Altınsay, Van Gaal demiş diğerleri Erikson

Sıklıkla derim; Bir takımın başında olsam takımın başına getireceğim ilk isim Louis Van Gaal olurdu. Hele ki Beşiktaş'ın bugün belki de en çok ihtiyacı olan isim Van Gaal olurdu.

Aylığı pahalıdır. Bu kesin.. Lakin Van Gaal sıklıkla şöyle der: Benim kadar kulube para kazandıran başka bir teknik direktör yoktur.. Hatta Arena'yı Ajax'a ben yaptırdım gibi geyikleri de vardır. En son Bayern Münih'te kavga ediyordu transfer yaptırmamak için..

Van Gaal yıldız yaratır. Thomas Müller, Badstuber.. Hatta İniesta. Bakın İniesta genç takımdan gelip Brugge'a karşı Barça formasıyla Şampiyonlar Ligi oynamıştır. Amatördeki Thomas Müller, Şampiyonlar Ligi finali ve Dünya Kupası görmüştür, Van Gaal nedeniyle.. Dönüştürür; Bastian Schweinsteiger..

Alkmaar'ı dört yıl içerisinde inişli çıkışlı grafiği ile tarihindeki ikinci şampiyonluğu kazandırdı Bayern'e gelmeden önce. Ajax'ta kazandığı Şampiyonlar Ligi'ni Bayern'de kazanamadı ama ligi ve kupayı o sezon kaldırdı. Üç final, iki kupa..

Demek istediğim şudur; Van Gaal, gençleri dünya yıldızı yapar, transfer yapmadan eğitimci kimliğiyle takım inşa edip Şampiyonlar Ligi oynar, bazen kazanır bazen finalde kaybeder ama mucizeyi başarmak onun işidir. Sadece bu adama para verip gençlerle devam etmek hocanın da işine gelirdi.. Van Gaal ile çalışmış olan kulupler her zaman kar yapmıştır. Barça'da Bayern'de Alkmaar'da.. Ona verilen ücreti misli misli geri ödemiş bir adam, kazandırdığı itibar da inanılmaz.

Bugün hem Almanya hem de Bayern Münih onun kurduğu sistemin devamı şeklinde oynuyor. Bunu Löw de kabul eder Heynckes de.. Ufak tefek ayrıntılar söz konusu sadece..

Bunlar önemsiz.. Sven-Göran Eriksson'u getirmek değil mesele.. neden böyle bir teknik adamı takımın başına getiriyoruz sorusunun cevabını veremeyecek olan insanlar karar verici konumda. Bunun değişmesi çok zor.. Altınsay en azından denedi, ben onun yerinde olsam sanırım denemezdim bile.. Orada mümkün değil barınmak.. Fatih Terim dahi onca kariyeri, başarısına rağmen "sportif direktör" olarak zorlanıyor pek çok konuda.. Diğerlerinin yaşaması çok zor..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About