26 Mart 2018 Pazartesi

Fenerbahçe'nin borcu sanıldığı gibi az değilmiş aksine..Fenerbahçe’nin halka açık şirketinin 30 Kasım 2017 tarihli son açıklanan 6 aylık
bilançosuna göre, Fenerbahçe Sportif A.Ş’nin toplam borçları, 31 Mayıs 2017 tarihli bilançoya göre yüzde 38.7 artışla 1.7 milyar TL’ye yükseldi. Bu tutarın 1 milyar 172 milyon TL’si ise yine Ali Koç’un “Çok yüksek faiz ödüyoruz” dediği banka ve faktoring şirketlerine olan borçlar. Fenerbahçe’nin finansman borçlarının 6 aylık dönemde yüzde 56.1 gibi oldukça yüksek seviyede artması da dikkat çekiyor. Ancak hemen belirtelim bu rakamlar sadece halka açık şirkete ait. Kulüp borçları da eklendiğinde rakam daha da yükseliyor. Dolayısıyla Ali Koç’un “Durum sandığınızdan daha vahim” dediği tabloyu analiz etmek mevcut verilerle mümkün görünmüyor. Koç, yaptığı açıklamada, “İçinde bulunduğumuz borç sarmalı ve ödenen faizler sürdürülemez hale geldi. Borç stokunu yeniden yapılandırarak faiz yükünden kurtulacağız. Borçlanma maliyetini sağlıklı yapıdaki özel sektör şirketleri seviyesine getirmek zorundayız” diye konuştu.
BANKA FAİZİ % 20
Gazete Habertürk'ten Sefer Yüksel'in haberine göre Fenerbahçe 1.1 milyar TL’yi aşan banka borçları için TL’de yüzde 19.9, dolarda yüzde 8, Euro kredilerde ise yüzde 7.41 faiz ödüyor. Ancak bankacılar spor kulüplerinin son dönemde finansman için daha çok faktoring şirketlerinden borçlandığını ve burada da yüzde 25’lere varan faizler ödediğini belirtiyor. Ali Koç’un “Sağlıklı yapıda” diye bahsettiği özel sektör şirketlerinin ise şu anda mevut piyasadan yüzde 16’lar seviyesinde borçlandığı söyleniyor.
SERMAYE 2014’TE NEGATİFE DÖNDÜ
Fenerbahçe’nin özkaynakları negatif 657 milyon TL düzeyine ulaştı. 31 Mayıs 2014 tarihi öncesi pozitif olan Fenerbahçe’nin özkaynakları o tarihten bu yana ise sürekli negatif yönde azalıyor.
10 BİN ÜYEDEN YILLIK 100 MİLYON TL GELİR HEDEFLİYOR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About