29 Ocak 2018 Pazartesi

Beşiktaş'ın ilk gol kralı Güven Önüt

1940 dogumlu guven onut 1960 yılında izmirspor’dan beşiktaş’a transfer olup, 9 sene siyah-beyaz’lı formayı giydikten sonra 1968-1969 sezonunu sonunda beşiktaş forması ile futbola veda etti. şık kafa golleri ile tanınan güven önüt, beşiktaş forması ile 225 maçta 94 gole imza attı.


"1960 yılının temmuzunda beşiktaş güven önüt’ü transfer ettiğinde, o zaman genç bir beşiktaş taraftarı olan ben, beşiktaş mecmuasında güven’in resimlerini hayranlıkla seyretmiş hakkında yazılan yazıları bir solukta okumuştum. güven aynı gol kralı galatasaraylı metin oktay gibi izmirspor’dan geliyordu. metin’den biraz daha uzun boylu ve narin yapılıydı. hava toplarına son derece hakim, her iki ayağı ile topa kolayca vuran bir oyuncuydu. topu sürdüğünde ve dripling yaptığında top ayağına mıknatısla bağlı imiş gibi bir santim bile açmazdı. bugün ilhan mansızgenç kızlar için ne kadar popülerse, güven de o zamanlar genç bir yıldız olan marlon brando’ya benzeyen fiziği ile genç kızların sevgilisiydi.

güven beşiktaş’a geldiğinde tam yirmi yaşında idi , yani 1940 doğumluydu. beşiktaş’ta ilk yılları umulduğu gibi iyi geçmedi. güven menisküs ameliyatı geçirdi ve birkaç sene kendini toparlayamadı. 1962 yılında spajic isimli yugoslav antrenörün çalıştırdığı beşiktaş son maçta, bir puan önünde olduğu galatasaray’a bir penaltı golü ile yenildi ve şampiyonluğa veda etti
o yıllar şenol ve birol'un yüz bin lira transfer ücreti karşılığında, - ki o zaman bu büyük paraydı - fenerbahçe’ye transfer olduğu yıllardı. artık güven beşiktaş’ın tek yıldızı idi. bu kadro galatasaray’dan gelen suat mamat , genç takımdan gelen sanlı sarıalioğlu ve yusuf tuna ile takviye edildi. bu kadro birkaç sene sonra gene spajin antrenörlüğünde lig şampiyonluğunu sırtladı. aynı yıllarda güven, 19 gol ile gol kralı oluyordu. bu gol krallığının şüphesiz en önemli yanı, aralıksız her yıl gol kralı olan metin oktay’ın tacının ilk defa başka bir oyuncuya geçmesiydi."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About