3 Aralık 2017 Pazar

ekşiden: Beşiktaş kadroda küçük değişikliklerle ligdeki her takımı perişan eder

ligin kalan maçlarına aşağıdaki kadroyla çıkması gereken biricik takımım.

negredo
babel-lens
tolgay-oğuzhan-medel(hepsi box to box olarak yan yana)
adriano-tosic(vida)-pepe-gg
kral

quaresma galatasaray maçındaki oyun şekline uygun bir oyuncu değil. pas alışverişi zayıf, topsuz oyunda hareketsiz bi şekilde ayağına top gelsin ister ve gol yollarında aşırı beceriksiz. iyi olduğu konu ise kavisli havadan ortaları ve rakibi karşısına aldığında çalım yeteneğini kullanarak defansın dengesini bozması. gol yollarında beceriksiz olduğundan bu özelliği de sadece kavisli orta yapmak için kullanıyor. talisca’lı oyunda babel ve cenk ile birlikte içeride 3 kafa opsiyonu oluştuğundan tehlikeli ortalarıyla quaresma mükemmel bir kanat oyuncusuna dönüşüyor ancak derbide oynadığımız şahane pas oyununda yerden oyunu çok kötü olduğundan rezil rüsva oluyor, onun yerinde olcay bile oynasa 6-8 arası gol atardık. lens pas oyununa çok daha yatkın, asist özelliği daha etkili çünkü topu şişirmeden ara paslarla yerden asist yapabiliyor, gol yollarında quaresma’dan en az 3 kat daha etkili bir oyuncu.

atiba yerine medel derim çünkü atiba kadar iyi alan kapatamasa da hırçınlığı ile kaptığı topları yumuşak bilekleriyle çok güzel ve hızlı ileri taşıyabiliyor. mesela atiba bir kaç pozisyonda ileri doğru pasların şiddetini ayarlayamadı ve rakibe gitti toplar, medel bu ince ayarı çok iyi yapıyor. atiba’sızlığın vereceği defansif açığı da zaten 3 box to box ile oynayarak kapatmış oluyoruz.

son olarak cenk yerine negredo tercihimin sebebi negredo’nun top alışverişinde cenk’ten 2 gömlek üstün olması. oğuzhan ile quaresma akıl tutulması yaşamasa cenk 3-4 asist ile maçı bitirecekti eyvallah, ancak genele yaydığımızda negredo bu oyun özelinde çok daha ilginç işler yapabilecek bir oyuncu ve attığı golde de gördük ki en az cenk kadar da bitirici. bu değişiklik ile cenk’i hem vitrin yapması, hem de şampiyonlar ligi maçlarının uzun topa dayalı olması sebebiyle avrupa maçlarına saklayabiliriz.

şunu da eklemeliyim, leipzig ya da diğer şampiyonlar ligi kulüpleri sana bu pas oyununu oynatmaz, orada yine talisca’lı ve q7’li uzun topa dayalı futbolumuzu oynamalıyız ancak kadroda yapacağımız 3 değişiklik ile galatasaray maçında oynadığımız oyun bu ligdeki 17 takımı da haşamat eder. 

ligin kalanında 11 kişi kapanan hiç bir anadolu takımına bir daha orta kafa gol taktiği ile çıkmamak dileğiyle..
https://eksisozluk.com/entry/72552446

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About