14 Kasım 2017 Salı

Real Madrid'e neden kralın takımı deniyor Real'in hikayesi nedirReal Madrid CF, İspanya’nın merkezi olan Madrid şehrinde kurulmuş bir spor kulübüdür.
1. Kulübün isminde yer alan “Club de Fútbol” ibaresine rağmen, kulüp sadece futbolla ilgilenmemekte ve bünyesinde basketbol takımını da mevcut bulundurmaktadır. Kulüp, FIFA tarafından 20. yüzyılın en iyi futbol takımı olarak nitelendirilmiştir. Real Madrid, tarihi boyunca 32 La Liga, 19 İspanya Kral Kupası, 9 İspanya Süper Kupası, 11 UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası, 2 UEFA Kupası, 3 UEFA Süper Kupası, 3 Kıtalararası Kupa ve 3 FIFA Dünya Kulüpler Kupası şampiyonluğu yaşamış bulunmaktadır. Real Madrid, Avrupa Kulüpler Birliği’nin kurucu üyelerinden birisi olmakla birlikte, eski G-14 oluşumunun da kurucu üyelerinden birisi olmaktadır.Uefa Avrupa Ligi İstatistikleri ve Kupa hakkında bir çok detayı Uefa Avrupa Ligi En’leri adlı makalemizden öğrenebilirsiniz.
Neden Kralın Takımı Denilmektedir?

Real Madrid Futbol Kulübü bilindiği üzere Kralın takımı olarak anılmaktadır. Çünkü kulübün isminde yer alan “Real” kelimesi İspanyolca’da “kraliyet” anlamına gelmekte ve bu unvan takımın logosunda bulunan kraliyet tacı ile birlikte, 1920 yılında XIII. Alfonso tarafında kulübe verilmiş bulunmaktadır. Real Madrid; Real Sociedad, Real Unión, Real Betis ve Real Zaragoza ile birlikte isminde “Real” unvanını kullanma ve logosunda kraliyet tacını taşıma yetkisini direkt olarak kralın kendisinde alan ender kulüplerden birisi olmaktadır.
La Quinta del Buitre

1902 yılında kurulmuş olan Real Madrid Futbol Kulübü, tarihi boyunca hiç küme düşmemiş bir kulüp olmaktadır. Kulüp, 1950’li yıllarda hem Avrupa hem de İspanya futbolunda oldukça önemli bir güç haline gelmiş bulunmaktadır. Bununla birlikte kulübün 1980’li yıllarda kazanmış olduğu 2 UEFA Kupası, 5 La Liga şampiyonluğu, 1 İspanya Kral Kupası şampiyonluğu ve 3 İspanya Süper Kupası ile birlikte, İspanyol gazeteci Julio Cesar Iglesias bu kuşak futbolcularına “La Quinta del Buitre” yakıştırmasını yapmış ve bu futbolcular böyle anılır olmuştur.


Los Galácticos

Temmuz 2000’de kulüp başkanlığı koltuğuna Florentino Pérez oturmuştur. Pérez, seçim kampanyasında kulübün borçlarını silmek ve tesisleri modern hale getirmek için verdiği sözlerle birlikte, ilk iş olarak vermiş olduğu diğer bir söz olan Portekizli yıldız futbolcu Luis Figo’yu takıma kazandırmıştır. Sonraki yıllarda ise izlemiş olduğu yıldız futbolcu politikası paralelinde Zinédine Zidane, Ronaldo ve David Beckham gibi dünyaca ünlü futbolcuları transfer ederek “Los Galácticos”u oluşturmuştur. Fakat yıldızlar karması olarak adlandırılan bu kadro sadece 2002 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmış ve sonraki yıllarda ise ulusal ve uluslar arası hiçbir başarı elde etme şansı yakalayamamıştır.
Real Madrid Futbol Kulübü’nün En’leri

Real Madrid Futbol Kulübü’nde Raúl, 1994 ve 2010 yılları arasında 741 kez Madrid forması giyerek kulüp rekorunu kırmış ve bu sayede kulüp tarihinde en çok forma giyen futbolcu olmuştur. Raúl’den sonra en çok Madrid forması giyen futbolcu ise Manuel Sanchis, Jr’dir. Luis Figo ise Portekiz milli takımında oynadığı 127 müsabaka ile Real Madrid tarihinde en çok milli takım forması giyen futbolcu olmaktadır.

Cristiano Ronaldo 384 gol ile Real Madrid’in gelmiş geçmiş en gölcü futbolcusudur. Raúl, Alfredo Di Stefano, Santillana, Ferenc, Puskás, Hugo Sánchez ise Real Madrid için 200’den fazla gol atmış futbolculardır. Ronaldo, 2014-2015 sezonunda kaydettiği 48 gol ile bir sezonda en fazla gol atan Real Madrid futbolcusudur. Kulüp tarihinin en hızlı golünü ise 3 Aralık 2003 tarihinde Atlético Madrid ağlarına 15. saniyede Cristiano Ronaldo atmıştır.

Kulüp tarihindeki en fazla seyircili maç, 2006 yılında oynanan Kral Kupası maçlarında 80.354 seyirci kapasiteli Santiago Bernabéu Stadyumu’nda 80.329 seyircinin bulunması ile gerçekleşmiştir. Real Madrid, 10 kez ile en fazla UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamış kulüptür. Cristiano Ronaldo, 80 gol ile UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en çok gol atmış futbolcudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About