2 Kasım 2017 Perşembe

eskiden gruptan nasıl çıkarız diye hesaplar yapardık şimdi nasıl çıkamayızın Beşiktaş büyük oynuyor

kaynak: 
https://eksisozluk.com/entry/71820448

şampiyonlar liginde geride kalan 4. maç haftasını da tamamlayan takımım. 10 puana yükselerek artık gruptan çıktık diyebiliriz. 


eskiden gruptan nasıl çıkarız diye birbirimize soru sorardık, şimdi nasıl çıkamayız onu açıklamak gerekiyor sanırım. bu yazılan senaryoların hepsi gerçekleşirse gruptan çıkamıyoruz:

-leipzig deplasmanda monaco'yu yenerse

-porto bizi vodafone arena'da yenerse

-porto son maçında içeride monaco'yu yenerse (üstteki 2 ve alttaki 1 durumun gerçekleşmesi dahilinde bu maç berabere biterse leipzig, porto ve biz 3lü averaja giriyoruz. 3 takım da bu senaryoda birbirlerinden 6şar puan aldıkları için yanılmıyorsam genel averaj hesabı devreye giriyor)

-leipzig bizi almanya'da 3-0, 4-1 ya da daha fazla skorlu 3 farklı galibiyetlerle yenerse. 3-1, 4-2 gibi skorlarda ikili averajda grubu üstlerinde bitirmeyi garantileyeceğiz. 2-0 yenilirsek genel averaja bakılacak. şu an bizim +5 onların -3 averajı var.

tabi futbolda her şeyin mümkün olduğunu unutmamalı da dünya üzerinde ancak bizim milli takımın başına gelecek şeyleri yaşamamız lazım şu gruptan şu saatten sonra çıkamamak için.

ha porto - leipzig maçında leipzig yense (ki anlamsız bir şekilde genel beklenti bugün bu yöndeydi) şu an matematiksel olarak ikinci turu kutlayacaktık, ama emin olun böylesi daha iyi oldu. porto maçına kafamız sadece kendi maçımızda liderlik için bir puanın yeterli olacağı maça çıkmak var, biz puan kaybedersek leipzig monaco'yu yenerse son maça liderlik giderse stresiyle o maçı oynamak var. üstelik leipzig deplasmanı galatasaray maçının hemen ardında ve şampiyonlar ligi maçlarından önce takımımızın yaşadığı konsantre sorunlarını hepimiz bu sene net bir şekilde gördük.

matematiksel olarak turu garantilememiş olsak da artık ikinci turdaki olası rakiplerimizi ve diğer grupların sıralamalarını da yavaştan göz ucuyla kestiğimiz zamanlar da yaklaşıyor. çoğu grup kaynamaya başladığına göre olası rakip hesaplarını da yapabiliriz.

a grubu

manu 12, basel 6, cska 6, benfica 0

manu liderliği futbol mucizesi olmazsa garantiledi. basel ve cska ikincilik mücadelesi verecekler. iki takımın da manu ile maçı var. ikili averaj durumunda avantaj basel'den yana.

b grubu:

psg 12, b.münih 9, celtic 3, anderlecht 0

grup tamamlandığında da sıralamanın değişmeyeceğini düşünüyorum. psg hem grubunun hem de kupanın ağır favorisi. bayern münih grupta ikinci çıkacaktır.

c grubu:

roma 8, chelsea 7, atletico madrid 3, karabağ 2

karabağ atletico'ya iki çelme takınca grupta dengeler değişti. kante'siz chelsea de iki kez roma'ya takılınca liderlik roma'ya gitti. atletico'nun chelsea deplasmanını da hesaba katarsak kendileri için ilk 2 zor diyebiliriz. chelsea de artık roma'nın takılmasını bekleyecektir. ama şahsi görüşüme göre roma liderliği yüksek ihtimal alır.

d grubu:

barça 10, juventus 7, sporting 4, olympiakos 1

bu grubun da b grubu gibi bu sırayla biteceğini düşünüyorum. juventus'un ikili averajda barça'yı geçmesi biraz zor gözüküyor.

e grubu:

liverpool 8, sevilla 7, s.moskova 5, maribor 1

an itibariyle şampiyonlar liginin bizim gruptan sonra en karışık grubu. sevilla ve s.moskova'nın hem liderle hem de sonuncuyla maçları var. liverpool'un kendini bir şekilde ilk 2'ye atacağı bariz gibi gözükse de ikincinin kim olacağı büyük soru işareti.

f grubu:

m.city 12, shaktar 9, napoli 3, feyenoord 0

city çok büyük ihtimalle grubu lider bitirecek. shaktar da napoli'yi saf dışı bırakmışa benziyor, ancak aralarında italya'da bir maç yapacaklar ve bu maçtan sonra shaktar city ile napoli feyenoord ile oynayacak. napoli için her şey bitmiş sayılmaz.

h grubu:

tottenham 10, real madrid 7, dortmund 2, apoel 2

tottenham da roma'nın chelsea'ye uyguladığı tarifeyi uygulayıp benim düşünceme göre grubu real madrid'in üstünde bitirmek için büyük bir adım attı. dortmund'un berbat ötesi performansı da hesaba katılınca tottenham'ın 1. real madrid'in 2. bitirceği bir grup olma yolunda ilerleniyor.

toparlayacak olursak ve grupların tahmini ikincilerini sıralarsak (a ve e grupları ikincileri için tahmin yapmak çok zor):

a grubu - basel ya da cska
b grubu - bayern münih
c grubu - chelsea
d grubu - juventus
e grubu - sevilla ya da s.moskova
f grubu - shaktar 
h grubu - real madrid

gibi gözüküyor. grubumuzu lider bitireceğimiz üzerinde tahminde bulunursak a, e ve f gruplarından gelecek ikincilerle olan mücadelelerimizde en az onlar kadar şanslı olacağımızı düşünüyorum. umuyorum önce grubumuzu lider bitiririz sonra da kurada dişimize göre bir rakip karşımız çıkar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About