2 Kasım 2017 Perşembe

Beşiktaşı öyle yemişler öyle yemişler ki bugün gelinen noktaya şaşıp kalmamak elde değil

https://eksisozluk.com/entry/71821864

yıl 2004 real madrid'in başında "los galacticos" olarak anılan takımı başarıyla yöneten (bkz: vincente del basque) beşiktaş'ın teknik direktörü oldu. yıllarca real madrid'i yönetmiş teknik direktöre 25 maç sonra erman toroğlu basın toplantısında size yeniköy kasabı diyorlar sorusunu yöneltmişti. beşiktaş başkanlık makamını işgal eden yıldırım demirören başarısız geçen sezonun sorumlusunu olarak teknik direktör del basque olarak belirlemiş ve hocayı kovmuştu.
del basque kalan 2 senelik sözleşmesi karşılığında beşiktaş'tan 4 milyon euro talep etmiş, demirören bu tazminatı ödememekte diretmiş, uefa'ya başvuran del bosque beşiktaş'tan 8,5milyon euro tazminat almıştı. 


13 yıl geçmiş...
del basque'den sonra (bkz: jean tigana) ve (bkz: bernd schuster)'te benzer şeyler yaşayacak beşiktaş'ın milyonlarca euro'su tazminat adı altında kovulan teknik direktörlere dağıtılacaktı. 
demirören döneminde sadece tenik direktörlere ödenen tazminat tutarı 12,5 milyon euro olacaktı. 
demirören'in beşiktaş'a verdiği zarar sadece teknik direktörlere verilen tazminatla sınırlı değildi. o'nun döneminde beşiktaş'a yüksek bonservis bedeli ile transfer edilen sadece bir kaç ismi bile yazmak yeterlidir;
juanfran (bkz: juan francisco garcia): 3 mil. euro bonservis 
ailton (bkz: aílton gonçalves da silva): 2,5 mil. euro bonservis 
ricardinho (bkz: ricardo luis pozzi rodrigues): 3,75 mil. euro bonservis 
(bkz: matias delgado): 5,5 mil. euro bonservis 
(bkz: gordon schildenfeld) 1,7 mil. euro bonservis (aslında bu adamı transfer etmek istemiyorduk)
(bkz: tomas zapotocny): 4,5 mil. euro bonservis 
(bkz: matteo ferrari): 4,5 mil. euro bonservis + 7,9 mil. euro tazminat
(bkz: rodrigo barbosa tabata): 8 mil. bonservis
(bkz: hugo almeida): 2 mil. euro 
(bkz: mustafa pektemek): 4 mil. euro
(bkz: julio regufe alves): bonservisinin yarısına 3,1 mil. euro, işin pis tarafı bu adam futbolcu bile değildi. 300.000 dolar yıllık ücretle 3 senelik sözleşme yapıldı ve parasını aldı.

bunları yazıyorum çünkü çok kolay unutuyoruz. biz bu günlerden dün geceye geldik. fikret orman ve şenol güneş beşiktaş için şanstır, çok büyük şanstır. örneğin fikret orman yerine demirören tipinde biri beşiktaş başkanı olsaydı ne olurdu? şenol güneş yerine (benimde çok sevdiğim) biliç tipinde biri teknik direktör olsa ne olurdu?

yönetimi ve teknik kadroyu eleştirmek hepimizin hakkı ancak önümüzde ki süreçlerde yaşanacak kayıplardan dolayı kullanacağımız dili iyi seçmek gerekiyor. beşiktaş dahil hiç bir takım tüm maçlarını kazanamayacak. beşiktaş dahil tüm takımlar hatalar yapacak. şenol güneş dahil tüm teknik direktörler hatalı tercihlerde bulunacak. 
bu hatalardan dolayı gelip burada beşiktaş'ı çökerken ayağa kaldırmış insanlara terbiyesizlik etmeyin.

şampiyonlar liginde üst tura çıkmayı neredeyse garantilemiş olan takımdır.

yüksel beşiktaş!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About