29 Eylül 2017 Cuma

Ekşi'den:zafer bizim olacak. hiç olmadığı kadar bizim olacak. kötü günlerin acısını, kötü günler yaşatmaya hevesli olanlara rağmen yıkılmayan bir Beşiktaş çıkaracak

kaynak  link: https://eksisozluk.com/entry/71052984

avrupa kariyeri için heyecan verici günler yaşamaktadır. kulüp için tarihi günler olduğu kadar ülke futbolu açısından da tarihi günler yaşanmaktadır. işe türk takımlarının şampiyonlar ligi gruplarındaki karnelerine bakarak başlayalım. 


16-17 : beşiktaş 7 puan, grup üçüncüsü.
15-16 : galatasaray 5 puan, grup üçüncüsü.
14-15 : galatasaray 1 puan, grup dördüncüsü.
13-14 : galatasaray 7 puan, grup ikincisi. 
12-13 : galatasaray 10 puan, grup ikincisi.
11-12 : trabzonspor 7 puan, grup üçüncüsü.
10-11 : bursaspor 1 puan, grup dördüncüsü. 
09-10 : beşiktaş 4 puan, grup dördüncüsü. 
08-09 : fenerbahçe 2 puan, grup dördüncüsü.
07-08 : fenerbahçe 11 puan, grup ikincisi. beşiktaş 6 puan, grup dördüncüsü.
06-07 : galatasaray 4 puan, grup dördüncüsü. 
05-06 : fenerbahçe 4 puan, grup dördüncüsü. 
04-05 : fenerbahçe 9 puan, grup üçüncüsü.
03-04 : galatasaray 7 puan, grup üçüncüsü. beşiktaş 7 puan, grup üçüncüsü.
02-03 : galatasaray 4 puan, grup dördüncüsü. 
01-02 : galatasaray 10 puan, grup ikincisi. fenerbahçe 0 puan, grup dördüncüsü. 
00-01 : galatasaray 8 puan, grup ikincisi. beşiktaş 4 puan, grup dördüncüsü.
99-00 : galatasaray 7 puan, grup üçüncüsü. 
98-99 : galatasaray 8 puan, grup ikincisi.
97-98 : galatasaray 4 puan, grup dördüncüsü. beşiktaş 6 puan, grup üçüncüsü.
96-97 : fenerbahçe 7 puan, grup üçüncüsü.
94-95 : galatasaray 3 puan, grup dördüncüsü.
93-94 : galatasaray 2 puan, grup dördüncüsü.

beşiktaş şuanda altı maçından ikisini tamamladı ve 6 puana sahip. türk takımları bugüne kadar 28 defa şampiyonlar ligi gruplarına kalmış. beşiktaş henüz sadece iki maçını yapmış olmasına rağmen, 28 katılımın 15'inde elde edilen puandan daha iyi puan elde etmiş durumda. 


beşiktaş'ın şampiyonlar ligi gruplarında elde ettiği en yüksek puan 7. beşiktaş kalan 4 maçından 2 puan elde etmesi halinde tarihindeki en iyi şampiyonlar ligi derecesini yapmış olacak. 

bir türk takımının şampiyonlar ligi'nde aldığı en yüksek puan 11. henüz ikinci maçında 6 puanı olan beşiktaş, kalan dört maçında 6 puan daha alabilirse şampiyonlar ligi'nde en yüksek puana ulaşmış türk takımı olacak.

şampiyonlar ligi tarihinde en yüksek puanla üçüncü olan takım 12 puanla üçüncü olmuştu. özetle, beşiktaş kalan 4 maçta 7 puan elde ederse gruptan çıkması kesin. bu beşiktaş'ın şampiyonlar ligi grubundan ilk çıkışı olacak. 

beşiktaş şuanda grubunda 6 puanla lider durumda. gruptaki en yakın rakibini deplasmanda yendi ve evinde bir maç daha yapacak. bu açıdan gruptan lider çıkması sürpriz değil. eğer beşiktaş grubundan lider çıkarsa, şampiyonlar ligi grubunu lider bitiren ilk türk takımı olacak. 

şampiyonlar ligi'nde bir türk takımı en çok 10 gol atabildi. beşiktaş ilk iki maçında 5 gol atmış durumda. kalan dört maçta 6 gol daha atması halinde şampiyonlar ligi grubunda en çok gol atan türk takımı olacak.

şampiyonlar ligi tarihinde türk takımları, alman takımlarıyla 16 kez karşılaştı. beşiktaş'ın leipzig'i yendiği maç, bu alanda türk takımlarının ikinci galibiyeti. aynı zamanda beşiktaş porto'yu yenen ilk türk takımı oldu. 

ligin başından beri karamsarlığa kapılan arkadaşlara anlatmak istediğim buydu. ligdeki puan tablosunun durumu bir illüzyondan ibaret. gerçekler, kıtanın en büyük organizasyonunda ayna gibi ortaya çıkıyor. oynanan henüz iki maçta tarihe geçmeye başladık bile. önümüzdeki maçların farklı olacağını düşünen var mı ?

rakiplerimiz bizi "üçüncü büyük" olarak tanımlarken, 8-0 geyiği yaparken biz bir ekol yaratıyoruz. onların başkanları büyük başarısızlıkların arasındaki küçük başarıları şişirip taraftarı mastürbe ederken biz dünya kulübü olma hedefimize doğru ilerliyoruz.

evet beşiktaş bu gidişata göre türkiye'den çıkan ilk dünya kulübü olacak. başarılı olduğu senelerde adı hatırlanıp sonra unutulan değil; tüm dünyada taraftarı olan, lisansli ürünleri her zaman dünyanın dört bir köşesinde satılan bir kulüp olma hedefimiz var. beşiktaş'ın gelebileceği en yüksek seviye budur. çin kampları bunun için yapılıyor. come to beşiktaş'ın üzerinde bu yüzden bu kadar gidildi. beşiktaş'ın adına dünyadaki tüm futbolseverler öncelikle aşina olmalı. bunun en iyi yollarından biri de şampiyonlar ligi'nde göze batmak.

peki ligdeki durum ? dediğimiz gibi illüzyon. ligin ortalarına doğru durum ortaya kabak gibi çıkacak. birileri şaşıracak, biz tebessüm edeceğiz. şuanda organizasyonu yüksek, kadro rotasyonu şansı bolca bulunan, kazanmaya alışmış, domine etmeye hazır bir beşiktaş var. ve emin olun tarihin en iyi beşiktaş kadrosuna sahibiz. zaten başka şekilde dünya kulübü olamazsınız. lig için durumu soracak olursanız, italya'da juventus'a, almanya'da bayern münih'e bakıverin. bu gidişata göre 2-3 yıla lig bizim için de formalite olacak. çünkü biz yükselirken rakiplerimiz gün geçtikçe alçalıyor.

zafer bizim olacak. hiç olmadığı kadar bizim olacak. kötü günlerin acısını, kötü günler yaşatmaya hevesli olanlara rağmen yıkılmayan bir beşiktaş çıkaracak. gülmeyi en çok düşleri çalınan çocuklar hak etti. yüksel beşiktaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About