12 Eylül 2017 Salı

Analiz: Galatasaray'ın oyunu ile Beşiktaş'ın oyunu karşılaştırıldığında Şenol Güneş'in farkı ortaya çıkıyor


Galatasaray, kendi sahasında ligin en durdurulamaz takımı olabilir. Ama Tudor'un deplasmanlarda tercih ettiği oyun şampiyonluk için yetmez.

Süper Lig'de geride kalan dört haftada zirvede iki takım yer alıyor. Biri bu sezon yenilenen Galatasaray. Bir diğeri de son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş.
İki takım da birbirlerinden farklı oyunlar ortaya koyuyor. Beşiktaş, hem iç saha hem de dış sahada kendi oyununu oynarken; Galatasaray, ön alanda baskı yapan ve kaptığı toplarla rakibi bunaltan bir oyun tercih ediyor.
İlk üç hafta da Tudor'un planı kusursuz işledi. Ama Antalyaspor karşısında hem coşkunun biraz düşük kalması hem de rakibin kalitesi nedeniyle puan kaybı yaşandı.

Süper Lig'de gol krallığı yarışı

Opta verileriyle iki takımın bu sezon oynadıkları deplasman maçlarını incelediğimiz de Şenol Güneş'in planının Tudor'un planına göre Süper Lig şartları için çok daha uygun olduğunu görebiliyoruz.
Galatasaray ve Beşiktaş'ın deplasmanda oynadıkları maçlardaki ısı haritaları siyah beyazlıların oyunu, Galatasaray'a göre kalesinden çok daha uzak oynadığını gösteriyor.
Collage GS
Antalyaspor maçında, Galatasaray'ın rakip kaleye gitmekte zorlandığı ısı haritasında da oldukça net bir şekilde gözüküyor. Bu maçın genel istatistiklerine de yansıdı. Galatasaray maç boyunca korner atamadı.
Collage BJK

Beşiktaş'ın maçlarının ısı haritasını incelediğimiz de ise siyah beyazlıların, Galatasaray'a göre rakip ceza sahasında ve çevresinde daha çok bulunduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.
Siyah beyazlılar, Karabükspor maçında 68. dakikada 10 kişi kalmasına rağmen rakip kaleye Galatasaray'ın Antalyaspor maçındakinden daha çok gitmeyi başardılar.
Ryan Babel Tolgay Arslan Caner Erkin Besiktas goal celebration 992017
Bu iki maçın 68. dakikasından sonraki verilere baktığımızda 10 kişi kalan Beşiktaş'ın rakip ceza sahasında 4 kez topla buluştuğunu ve rakip kaleye 4 (Dördü de isabetli) şut çektiğini görüyoruz.
Galatasaray ise, Antalyaspor'un 68. dakikasından sonra rakip ceza sahasında sadece üç kez topla buluşabildi. Rakip kaleye de çektikleri 4 şutta da isabet sağlayamadılar.
Beşiktaş, 10 kişi kaldığı Karabükspor maçında bile yüzde 50.8'le topa daha fazla hakim olan taraf olmayı başarırken; Galatasaray, Antalyaspor maçında topa yüzde 47.4 sahip olabildi.

Tudor'un deplasman planını geliştirmesi gerekiyor

Igor Tudor Galatasaray 09102017
Elbette, sarı kırmızılı takım yaz aylarında yaptığı yenilenme hamlesi ile geçen sezonki ölü toprağını üzerinden atmış gözüküyor. Ama deplasmanlarda Beşiktaş gibi kendi oyunu kabul ettiremeyen bir Galatasaray'ın sezon sonunda ipi göğüslemesi ilk dört haftaya bakıldığında oldukça zor.
Stat inşaatı döneminden itibaren deplasman fobisi kalmayan Beşiktaş, bu sezon da ligin en büyük favorisi konumunda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About