17 Temmuz 2017 Pazartesi

Uefa CL için takımlara ne kadar ödeyecek Başakşehir gruplara kalamazsa Beşiktaş ekstra ne kadar alacak

UEFA, 2015-18 sezonları arasında Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak takımlara ödenecek para miktarlarını açıkladı. Şampiyonlar Ligi'ni kazanacak takım grup maçlarının hepsini kazandığı düşünülürse toplamda 52 milyon Euro kazanabilecek.


2015-18 arası Avrupa Kupaları'na katılacak takımlara verilecek para miktarları artırıldı. Şampiyonlar Ligi'ne katılım 8.6'dan 12 milyon Euro'ya çıkarken, Avrupa Ligi'nde dağıtılacak ödül parası yüzde 65 arttırıldı.Başakşehir spor'un gruplara kalamaması halinde Beşiktaş Türkiye için ayrılan yayın havuzu tutarının tamamını alacak (minumum 9.500.000 euro)

UEFA, 2015-18 arası Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde kulüplere dağıtılacak para miktarını açıkladı. İki kupada da ödül parası ciddi ölçüde arttı. Şampiyonlar Ligi'nde toplam ödenecek rakam 1 milyar 257 milyon Euro'ya yükseldi. Yeni düzenlemeyle, play-off'ta eleyen takıma 2, elenen takıma ise 3 milyon Euro ödenecek. Market havuzundan ödenen yüzde 45'ten 40'a düşürülse de, Şampiyonlar Ligi'nde toplam ödül tutarı yüzde 60 oranında arttırıldı.

UEFA, Şampiyonlar Ligi gruplarında her galibiyet için 1.5 milyon; beraberlik için 500 bin Euro ödeyecek. İkinci tura çıkan takımlara ekstra 5,5; çeyrek finalistlere 6 milyon ve yarı finalistlerlere ise 7 milyon Euro daha ödenecek.

Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takımın kasasına 15, 2. olan takımın kasasına ise 10.5 milyon Euro girecek. Süper Kupayı kazanan takım 4 milyon Euro, diğer finalist ise 3 milyon Euro alacak. Şampiyonlar Ligi'ni kazanacak takım grup maçlarının hepsini kazandığı takdirde toplamda en az 52 milyon Euro kazanabilecek.

UEFA bu paralara ek olarak, 482,9 milyon Euro'luk pazarlama payı daha dağıtacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About