1 Nisan 2017 Cumartesi

Mükemmel bir Lyon analizi @Gvnrmsxy

Twitterdan alıntıdır, kaynak  https://twitter.com/Gvnrmsxy?s=09

Söylediğim uyarılara uyulur ve işaret ettiğim zayıflıkların üzerine gidilirse rahat bir şekilde turlarız.
Rakibi analiz ettikten sonra kesinlikle "iyi ki Lyon çıkmış" dedim. Çünkü diğerlerinden birçoğunun bu kadar bariz eksiklikleri göze batmıyor.

Başlayayım: #Lyon

Lyon'un güçlü taraflarından başlayalım. En dikkat edilmesi gereken tarafı: kaptığı toplarla inanılmaz seri oynayıp pozisyon yaratmaları. Yani Beşiktaş oyun kurarken rakibe yüklenirken çok dikkat etmeli. Orta saha oyuncuları rakibe baskı yapıp hataya zorluyor.Bazen yaptıkları baskı siz defanstan çıkarken başlıyor. Beşiktaş kendisine daha defansta baskı yapan rakiplere çok zorlandı bu sezon.PSG'ye de defanstan çıkarken baskı yaptılar ama oyuncuları çok kaliteli olduğu için o baskıdan tamamına yakınından çıktılar.Örneğin Tosic gibi birisi oynayacaksa kesinlikle ayağında top bekletmemeli.Bu oyunculara top geldiğinde arkadaşlar pas opsiyonu olmalı, Adım gibi eminim. Beşiktaş maçında oynarlarsa Tosic ve Tolgay gibi top kaybı yapabilen oyunculara çok baskı yapacaklar.

Şenol hoca ya bu oyunculara şans vermeyecek yada oynatacaksa mutlaka ama mutlaka bu konuda uyarmalı ve çalıştırmalı.

Kilit noktamız şu: Rakibe hızlı atak şansı vermemek.

Bu iki şekilde olur: Hücumu sonlandırarak ve kaptırılan top sayısını minimize ederek Lyon, Advocaat'lı fenerin "Kapılan toplarla direk hücuma çıkış" mantalitesini FB'den 2 gömlek daha iyi yapan bir takım.

Olay şu: Lyon topu kapar kapmaz DEPAY, FEKİR top istemeden direk hareketleniyor.Özellikle DEPAY. Bize karşı oynamayacak olması büyük avantaj Topu kaptıklarında aniden hareketlenen 3-4 futbolcu ve bu futbolcuların tamamına yakını sürat motorlu, ani yön değiştirebilen tipler...
Orta sahanın bel kemiği her şeyi Gonalons'un ilk maçta olmaması da yine büyük avantaj. Topların kapılması ve aktarılmasında kilit oyuncu.Depay'ın yerine Rachid Ghezzal oynar. Yetenekli bir futbolcu ama asla bir Depay değil.

Lyon'un en tehlikeli yönü olan KONTRA DELİCİ ATAKLARI top kaybetmeyerek set oyunlarımızla oyunu dinlendirerek engelleyeceğimizi söyledik. Lyon'un bir diğer güçlü yönü de yan toplar... Kornerlerde ve kenardan kullanılan serbest vuruşlarda çok tehlikeliler. DİAKHABY. Stoper.Bunu da engellemenin yolu. Sırtı dönükken saçma sapan gereksiz fauller asla yapmamalı. Konsantrasyon yüksek olmalı adam tutarken Gökhan Gönül'ün Fenerbahçe'de bir dönem sürekli duran toplarda ön direğe koşup arkaya sıyırttarak attırdığı goller vardı.Aynısını yapıyorlar Hızlı hücum silahlarını, duran toplardaki Diakhaby ve paslaşmalı oyunlarından sonra son olarak set oyunlarına değinmek istiyorum.
Roma'ya attıkları son 4 golün 3'ü cepheden atılan goller.. Set oyunlarında göbekten delmeyi planlıyorlar. Roma gafil avlandı, çalışmamışlar.Roma attıkları diğer 2 golün 2'si de yan top. Diakhaby. Biri sektirmeli. Diğeri direk vuruş. PSG'ye attıkları gol yine yan top sektirmeli...Atiba, Tosic ve Marcelo'nun timingi süper olan önleyici müdahaleleriyle Lyon'un göbekten kurguladığı oyun tedavülden kaldırılabilir.

Göbekten ezbere seri paslaşmalarla bir anda Tolisso, Fekir veya Lacazette önü şut çekecek kadar boş kalıyor. Bence Beşiktaş buna izin vermez, Çünkü o bölge Beşiktaş'ın en sert, en kalabalık, en öncül hamlelere sahip oyuncularıyla dolu. Şenol hocamız bu konuyu halleder.

Gelelim Lyon'un zaaflarına...
Lyon'un en zayıf olduğu an: Lyon'un hızlı kontra atak yaptığı an.

Topu kaptıkları an 3-4 futbolcusunun arkasına bakmadan hareketlendiğini, tüm takımın ileri çıktığını söylemiştik. İşte bu nokta!Eğer kontra ataklarını bozar, top kaybı yaşatırsanız... Arka taraf panayır!
Lyon kontra atak yaparken topu kaparsak... Topu çok hızlı bir şekilde eveleyip gevelemeden takımımızın en hızlı top süren oyuncusuna atmalı.Draxler ve Di Maria gibi süratli top sürebilen oyuncuların PSG defansını nasıl yakaladıklarını bir görseniz inanamazsınız.Lyon'a mümkün olduğunca kontra atak şansı vermemeli. Çok tehlikeliler.

Fakat en büyük zaafları da en tehlikeli oldukları an.Topu kaptın, seri şekilde en iyi dribling atan oyuncumuzu topla buluştur ve yardır. 3'e 3, 4'e 3 falan yakalayabiliyorsun. İnanılmaz boş Diğer büyük zaafları da özellikle kanattan başlatılan oyunlarda yapılan ikiye birlerde bek ve stoperlerin felç geçirmesi...Kanat bekleri özellikle Morel altın madeni... Quaresma, Cenk, Talisca, Oğuzhan, Babel ikiye birler yaparak çok başarılı sonuçlar alabilir.
PSG ikinci yarı kanatlarda sürekli ikiye birler deneyerek goller buldu. Tam bizim işimiz bu. Bu konuda bu takım 2 yıldır uzman.Quaresma'nı ve Babel'in takım oyununa sadık.Bol bol verkaç denediği,ince işçilik yaptığı maç olmalı.Ne kadar bireysellikten uzak o kadar iyi Ve son olarak Lyon'un ufak ama yararlı olabilecek bir bug'ından bahsetmek istiyorum.Bu bug, ikiye bir yaparken,sıfıra inerken ortaya çıkıyor: Kanatlardan içeri girme denemesi esnasında LYON kendi ceza sahası yayı ile penaltı noktası arasını bomboş bırakıyor. Otur piknik yap. PSG kanat oyunu ikiye bir yaptı topu bu BUGLI bölgeye çıkarttı iki kez. Biri gol oldu, biri nasıl olmadı kimse anlamadı. O derece.Benim şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Gerisi Şenol Hoca'da. Güveniyoruz. Yarı Final Gelsin Artık.

1 yorum:

  1. Ellerine sağlık. İnşallah Lyon u eleyip finale çıkıp daha sonra da kupayı alacağız. Yolumuz açık olsun. Allah yardımcımız olsun.

    YanıtlaSil

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About