23 Mart 2017 Perşembe

Beşiktaş para konusunda da zirveye oynuyor

Avrupa’nın önde gelen sekiz ligindeki şampiyon takımları inceleyen KPMG Futbol Benchmark ekibi zirvedekileri karşılaştırdı. Geçtiğimiz sezon Süper Lig’de mutlu sona ulaşan Beşiktaş yeni stadı, sponsorluk anlaşmaları ve iyi işleyen mali yapısıyla geleceğe umutla bakıyor. Bir yılda gelirlerini yüzde 31 arttıran siyah beyazlılar, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ikinci kulübü oldu.
Avrupa futboluna yön veren sekiz ülkenin son şampiyonlarını inceleyen KPMG Futbol Benchmark ekibi, zirvedeki takımların yapısını inceledi. İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Portekiz ve Türkiye’nin şampiyonlarını mercek altına alan KPMG Futbol Benchmark ekibinin tespitlerine göre, gelirlerde Barcelona zirveye otururken en değerli futbol takımı da yine Katalan ekibi oldu.

Süper Lig’de 2015-16 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’ın gelirlerindeki artış da dikkat çekti. Siyah-beyazlılar geçen sezon 101 milyon euro gelir elde ederek bir önceki seneye göre yüzde 31 oranında gelir artışı sağladı.Finansal Fair-Play sınırlamasından kurtuldu


Gelirleriyle giderlerini iyi orantılayan siyah-beyazlılar ligdeki puan başına futbol takımına 800 bin euro harcadı. Barcelona’nın 1 puanı 4,1 milyon euro, Bayern Münih’in ise 1 puanı 3,1 milyon euroya maloldu. UEFA’nın finansal fair play kıskacındaki Beşiktaş, gelirlerinin yüzde 60’ını futbol takımına harcayarak sınırlarını da çizmeyi başardı.

Araştırma, Avrupa’daki şampiyonlar arasında zarar eden tek takımın Beşiktaş olduğunu gösterdi. Geçen sezon hem sponsorluk hem de maç yayınlarından ciddi bir gelir sağlayan siyah-beyazlılar stadının yapım süreci sebebiyle maç günü hasılatlarında geride kalmıştı. Bu nedenle Beşiktaş geçen seneyi yaklaşık 18 milyon euro zarar ederek tamamladı.
Bu süreçte Beşiktaş’ın sadece son 3 iç saha maçını yeni stadı Vodafone Arena’da oynadığı göz önünde bulundurulduğunda, siyah-beyazlıların yeni sezonla birlikte gelirlerini daha da artırması bekleniyor. Ayrıca Şampiyonlar Ligi’nden elde edilen yayın, gişe ve ödül gelirleri de Kara Kartal’ın bütçesini rahatlatacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About