2 Haziran 2018 Cumartesi

maaş bütçesinin % 35 küçülmesi üzerine


https://eksisozluk.com/entry/77474382


%35 küçülmeye gitmeyecek olan takım. %35 küçülme muhabbeti, futbol takımının maaş bütçesinin %35 küçülmesi üzerine söylenmiştir.

doğrusu da budur ayrıca, ben daha bu sezonun devre arası gelmeden diyordum; bu maaş bütçesi normalin çok üzerinde. şampiyon olsak dahi karşılanamayacak düzeyde diye. o zaman bir şekilde döndürüyorlardı, cenk'i sattılar futbolcu maaşlarını falan ödediler. şimdi elde avuçta bir şey kalmadı yine. transfer gündemi sessiz sedasız gidiyor ve öyle gitmeli. beşiktaş'ın futbolcu almaya değil öncelikle göndermeye ihtiyacı var. o zamanki hesaplarıma göre; beşiktaş'ın yıllık hiçbir şekilde kullanamadığı veya 3-4 maçta oynayan futbolculara ödediği maaş türk lirası cinsinden 55 milyon tl civarındaydı. aralık 2017'den bahsediyorum. euro'nun artmasıyla nereden baksanız yarım dönemde; 10 milyon türk lirası daha haybeye para ödenmiş oldu. 

değil beşiktaş, hiçbir türk takımının bu rakamları ödeyecek bütçesi yok, olamaz da. o yüzden ideali; yaklaşık 50 milyon euro (30 futbolcu) olan maaş bütçesini 40-42 milyon euro seviyelerine çekmektir. bunun için de en önce, negredo ve pepe'nin takımdan ayrılması gerekiyor. umarım bu yaz, benim beklediğim bu temizlik süreci yaşanabilir. 

önümüzdeki sezon; hiçbir fayda sağlamayacağından emin olduğum futbolcuların maaşlarını yazacağım, bunların gönderilmesi bile bahsi geçen küçülmeyi gerçekleştirecektir zaten.

aras özbiliz 1 milyon euro
veli kavlak 1 milyon 800 bin euro
boyko 1 milyon euro
mustafa pektemek 1 milyon 700 bin euro. 

toplam 5 maç oynamayan bu futbolculara ödenen ücret. 5,5 milyon euro, yanına pepe ve negredo'yu da koyarsan 14,5 milyon avroluk bir maaş yükünden kurtuluyorsun. bu da zaten total ödediğinin 3'te 1'ine denk geliyor.

daha önemlisi yeni alınacak futbolculara ödenecek ücretlerin standartı. maksimum sınır futbolcu üzerinden örneklendireceğim; 

larin gibi potansiyelli ama adı duyulmamış bir futbolcu için yıllık 1,2 milyon avro.
babel gibi futbolcular için 1.8 milyon avro.
medel seviyesindeki futbocular için de maksimum 2,2 milyon avro olmalıdır.

edit büdüt: beşiktaş'ın 82 milyon euro maaş bütçesi olduğunu yazan olmuş benden sonra, doğru bir bilgi değil. benim bildiğim en son yapılan beşiktaş futbolcularının maaşlarını içeren liste şu. 

liste devre arası transfer döneminden önce yapıldığı için de, ocak ayında gelen vida, larin, love gibi futbolcuların maaşları yazmıyor. yine de bu listedeki maaşları topladığınızda 45-50 milyon euro arası bir bütçe var. vida ve love'u da eklerseniz; 55 milyon olsun hadi en kötü. 82 milyon avro ne alaka çözemedim hiç.

ayrıca beşiktaş'ın ffp anlaşması gereği maaş bütçesi en fazla 59 milyon euro olabilirmiş, bu da yukarıda linkini verdiğim tweetin altında yazıyor.

edit büdüt2: 82 milyon euro bilgisi de doğruymuş, benim bahsettiğim sadece garanti ücret olarak ödenen meblağ. 82 milyon euro'nun içerisine, garanti paranın haricinde, maçbaşı, puan başı, teknik kadro, prim vb. gibi giderler de dahilmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About