7 Ağustos 2017 Pazartesi

Lens transferine Beşiktaş ve Fenerbahçe cephelerinden rakamsal bakış


bu transferi hem fenerbahçe hem de beşiktaş açısından yazmak lazım. ama peşin peşin söyleyelim, iyi transfer.

fenerbahçe açısından başlamak gerekirse, "sisteme uymadığından alınmadı" muhabbeti tamamen yalan. aykut kocaman da, aziz yıldırım da ilgisini medya önünde dahil belirtti. fenerbahçe ilk önce nabil dirar'ı aldı. hatta kampa katıldıktan sonra aykut kocaman kendisi için "bek mi oynayacak, açık mı oynayacak deneyeceğiz" dedi. ben asıl planın bekte dirar, açıkta lens olduğunu düşünüyorum. peki durum neydi? o ara kjaer satılmamıştı. ve sunderland pazarlığı yüksekten açmıştı. fenerbahçe beklemeye karar verdi. hatta tüm muhabirler ve klüp içi kaynaklar ağustos ayı gibi gerçek uğraşın başlayacağını söylüyorlardı. derken isla durumu ortaya çıktı. bonservisi elinde, sağ bek ve açık hatta orta saha oynayabilecek bir oyuncu olan isla, lens'ten çok daha ucuza gelecekti. keza bonservisine para verilmedi ve yıllık 1.6 milyon euro garanti ücrete anlaşıldı. sürecin böyle gerçekleştiğini lens'in son açıklamasından da teyit edebilirsiniz. ona teklif yapan klübün beşiktaş olduğunu söylemişti.

gelelim beşiktaş tarafına. beşiktaş, ffp'nin arkasından dolanarak zekice bir şekilde bitirdi transferi. 1.5 milyon kiralama bedeli verip, yaklaşık 4.1 milyon euro satın alma opsiyonu kullandı. ve biraz önce fikret orman, bu opsiyonu kullanacaklarını söyledi. yani beşiktaş bonservisi alacaksa 5.6 milyon euro vermek zorunda. ve bence lens'in asıl kabul etme sebebi, 2022 sonuna kadar kontrat verilmiş olması. 34 yaşında bir lens bonuslar hariç 1.8 milyon euro kazanıyor olacak.

peki teknik olarak incelersek vaziyet nedir? ben iki taraf için de tam oturtamadım bu transfer olayını. fenerbahçe'de geçen sene 38 maçta 5 gol 17 asist gibi harika bir katkı yapmış. yani 22 gole direkt etki etmiş. fenerbahçe bu 22 gollük boşluğu nereden dolduracak? hadi soldan ve ortadan geçen sene hiç gelmeyen ve bu sene gelecek olası katkıyla bunu süspanse edebilir ama dirar'ın da skora direkt etki etmesi lazım. yani bu risk alınmalı mıydı? zaman gösterecek. peki beşiktaş için oturmayan kısım ne? sağ kanatta oynayacak quaresma gibi bir oyuncu var zaten. lens solda oynarsa sağda oynadığı kadar etkili olamayacak. çünkü genel tarzı sprint üzerine ayak içi orta kesme üzerine kurulu. asistlerinin çoğu böyle. solda oynarsa topu çekecek sürekli. quaresma solda oynar mı? bilemiyorum. acaba biri yedek mi kalacak? onu da sanmıyorum. beşiktaş'ın stopere ihtiyacı bu denli fazlayken neden önceliği kanata verdi orasını da bilmiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About