11 Ağustos 2017 Cuma

konuya hakim Beşiktaşlıların açıklamasını istediğim bir konu

kaynak: https://eksisozluk.com/entry/70100653

konuya hakim beşiktaşlıların açıklamasını istediğim bir konu var.

1 haziran 2016 - 31 mayıs 2017 döneminde 4,7 milyon lira kâr açıkladık. bu durum son 13 yılda ilk kez gerçekleşti.

aynı dönem için fenerbahçe 148 milyon lira, galatasaray ise 297 milyon lira zarar açıkladı.

çok detaya girmeden kabaca bir bakkal hesabı ile 16-17 senesinde şampiyonluk primi, şampiyonlar ligi'ne tek başına gidiş ve ardından uefa çeyrek finali. şampiyonluk sonucu son kez satılan 2 yıldızlı formalar (31 mayıs 2017). aşağı yukarı artan gelirlerimiz bunlar. bu dönemdeki toplan gelir 583 milyon lira. fakat geçen 1 sene zarfında 475milyon lira olan temlikler 850 milyon liraya ulaştı. beşiktaş aş bir yıl içinde 374 milyon lira temlik etti. kulübün borcu karın hesaplandığı 31 mayıs 2017 tarihinden tam 2 ay önce 1 milyar 760 milyon 455 bin 388 lira olarak açıklandı. kısacası 583 milyon lira kazandığımız bir yılda bile borcu sadece 5 milyon lira eritebildik.

buradan sonra merakımı cezbeden kara mali tablo ile ilgili sorularım rüzgar sağnaklık yapma amacıyla değil, ciddi ciddi üzüntüyle ilgili. inşallah ben bir şeyleri yanlış anlıyorumdur, kafam basmıyordur da aşağıda özetlediğim gibi değildir.

hadi diyelim temlikler şirketin hacminin artması ile arttı. hadi yine diyelim borçların faizlari dahil ödendikten sonra açıklanan kar 5 milyon lira. yine en iyimser durumda beşiktaş bu sene şampiyonlar ligi'ne tek başına giderse, üzerine bir de üst tur görürse, bu arada 17-18 sezonunu da şampiyon bitirir ve ilk üç yıldızlı formalara ilgi en az son iki yıldızlı formalara olduğu kadar olursa, bir de eklenen kombine yenileme karı var (20 milyon lira mı?). kabaca bir hesapla beşiktaş geçen senekinden 40-60 milyon lira arası daha fazla kazanacak. bu arada futbolcuları tek tek kalem olarak hesaplamasak bile sırf mevcut 3 transfer ile maaş yükümüz de biraz artmış durumda. mesela forvet değişimin maliyeti maaş bazında yıllık 4.8 milyon lira (evet, beşiktaş'ın 1 senede ettiği kar kadar), bir de pepe için yıllık 20 milyon lira daha var. yani geçen seneye nazaran gelirimiz 40-60 değil de 20-40 milyon lira arasında artmış olacak.

ee be amına koyayım (yazar artık burada kelimeler kifayetsiz kaldığı için çaresizce küfüre başvuruyor) o zaman biz lige 3 sene daha ambargo koysak da bu borçlar nasıl eriyecek?! yani beşiktaş taraftarı muhtemelen tarihinin en fedakar son 3 yılını yaşıyor. forma üstüne forma alıyoruz, çevremize, ailemize kartal yuvası'ndan hediyeler, 30 bin kişilik kombine yenilemeler. futbol takımı da bizden aşağı kalmıyor ligde ve avrupa'da başarı gösterip para kazanıyor. fakat tüm bunlara rağmen ettiğimiz kar ile bir forveti gönderip bir forvet aldığımız zaman bile 100 bin lira zararda oluyoruz.

yanlış anlaşılmasın, ben yönetimden çok memnunum. keşke fikret orman tüzüğü değiştirse de 1-2 dönem ya da 5-6 yıl daha başkanlık yapsa. fakat tüm bunlara rağmen potansiyelimizin en ucunda bile borçları eritemiyoruz! diğer kulüpler beni ilgilendirmiyor. galatasaray ve fenerbahçe toplamda yıllık yarım milyar lira zarar etmiş. böyle giderse batacaklar. eee?! aramızdaki tek fark bu gidişle en son biz batacağız.

başta da dediğim gibi, bu hesaplarda ben bir şeyi yanlış mı anlıyorum? eğer doğru anlıyorsam bir kere tökezlesek bile 2 yıla araplara satılacak kıvamdaki mali tabloya rağmen biz hala neden bu kadar mutluyuz. lütfen biriniz açıklasın lan!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

About